XIII Wiek - Damskie
W kobiecych ubiorach w wieku XIII dostrzegamy prostą formę kroju i kształtu. Suknie luźno dopasowane o układzie swobodnie spływających fałd. Spodnie suknie starano się dopasować do kształtu kobiecego ciała, a wierzchnie surcoty jedynie w górnej części gładko przylegają do ciała rozszerzając się znacznie ku dołowi.
Wiek XIII w ubiorze kobiecym największą różnorodność prezentuje w nakryciach głowy. Wiele form chust, czepców, pątlików czy kapeluszy zdobiło głowę kobiet w tamtej epoce.
Wiek XIII w ubiorze kobiecym największą różnorodność prezentuje w nakryciach głowy. Wiele form chust, czepców, pątlików czy kapeluszy zdobiło głowę kobiet w tamtej epoce.
Suknie Spodnie
Cotte spodnie szyto na kroju trapezowym lub prostokątnym z wszywanymi dla poszerzenia klinami od wysokości pachy, bądź lekko poniżej. Z reguły ilość klinów to dwa lub cztery, w prostszych sukienkach dwa natomiast w tych bardzie wytwornych cztery. Mogły być na podszewce lnianej, sprawiano je również z tkaniny wełnianej. Rękawy powszechnie były z reguły proste, dopasowane lub mocno przylegające. Często zszywane już na osobie. Bywały za długie w stosunku do osoby w bardziej wytwornych modelach.
|
Suknie Wierzchnie
Ubiory wierzchnie, surcoty jak i cottardie najczęściej szyte były z tkaniny wełnianej. Te mniej wytworne możemy spotkać w barwach naturalnych te bardziej wytworne w kolorach o intensywnej barwie. Pomimo iż szyte na bardzo podobnym kroju przybierały wiele form w szerokości, długości oraz różnorakich modelach rękawów.
|
Nakrycia Głowy
XIII wiek obfituje w wiele form nakryć głowy. Często powtarzany typ okrągłego płaskiego czepka, prostego, zaprasowanego, z falbankami, który noszono z chustą lub pątlikiem. Chusty noszono owalne, pół owalne lub prostokątne z podwijkami. Do podróży kobiety używały, które nakładały na włosy ujęte siatką. Do najprostszych okryć głowy należały chusty płócienne.
|